HRI Teknik i Helsingborg förvärvat av MIBA Industriteknik

Nov 14, 2017 | Nyheter

Helsingborgsbaserade företaget HRI Teknik är sedan augusti 2017 en del av MIBA Industriteknik AB. HRI Teknik har mångårig erfarenhet och hög kompetens inom automation, limapplikationer, maskinproduktion och produktutveckling.

MIBA Industriteknik AB tar över som distributörer för ITW Dynatecs limutrustningar i Sverige, Norge och Danmark. Den välfungerade serviceorganisationen som täcker hela Skandinavien fortsätter att utgå från Helsingborg.

Operativ platschef för Helsingborgskontoret är Sebastian Fägerstrand. Andreas Holmqvist f.d. VD på HRI teknik är numera försäljningschef på MIBA Industriteknik AB. Förvärvet av Helsingborgskontoret innebär ett tillskott av automationstekniker, ingenjörer inom automation och maskin och projektledare.

KONTORET I HELSINGBORG

Sebastian Fägerstrand

Operativ platschef

Telefon: +46 72 515 15 12

E-post: sebastian@miba-industriteknik.se

Andreas Holmqvist

Försäljningschef

Telefon: +46 73 443 30 60

E-post: andreas@miba-industriteknik.se

Jonas Nilsson

Maskiningenjör/Projektledare

Telefon: +46 76 049 99 68

E-post: jonas.n@miba-industriteknik.se

Thomas Lindström

Maskiningenjör/Projektledare

Telefon: +46 72 201 52 53

E-post: thomas@miba-industriteknik.se

Per Nilsson

Automationsingenjör

Telefon: +46 70 600 74 16

E-post: per@miba-industriteknik.se

Bo Magnusson

Automationstekniker

Telefon: +46 70 214 77 77

E-post: bo@miba-industriteknik.se

Viktor Nihlén

Automationstekniker

Telefon: +46 739279942

E-post: viktor@miba-industriteknik.se